World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Guernsey at the 2010 Commonwealth Games

 

Guernsey at the 2010 Commonwealth Games

Guernsey
 at the Commonwealth Games

Flag of Guernsey
CGF code  GUE
CGA Guernsey Commonwealth Games Association
Website guernseycga.org.gg
At the 2010 Commonwealth Games
in Delhi, India
Competitors 45 in 10 sports
Flag bearer Opening:
Closing:
Medals Gold
0
Silver
0
Bronze
0
Total
0
Commonwealth Games history (summary)
British Commonwealth Games
Commonwealth Games

Guernsey competed in the 2010 Commonwealth Games to be held in Delhi.

Aquatics

Swimming

Team Guernsey consists of 6 swimmers. [1]

Xander Beaton, Thomas Hollingsworth, Ian Hubert, Ben Lowndes, Jeremy Osborne, Ian Powell.

Athletics

Team Guernsey consists of 8 athletes. [1]

Matthew Bailey, Tom Druce, Dale Garland, Helen Hadjam, Lee Merrien, Kylie Robilliard, Hywel Robinson, Nathan Stevens.

Badminton

Team Guernsey consists of 2 badminton players. [1]

Elena Johnson, Gayle Lloyd.

Women's Singles
Player(s) Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Elena Johnson Hammond (GHA)
W 21-4 21-6
Turner (WAL)
W 25-23 19–21 24-22
Wong (MAS)
L 5-21 10–21
Did Not Advance -
Gayle Lloyd Joseph (KEN)
W 21-10 22-20
Nakalyango (UGA)
W 21-10 21-13
Rice (CAN)
L 4-21 7-21
Did Not Advance -
Women's Doubles
Player(s) Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Elena Johnson & Gayle Lloyd Amasah &
Hammond (GHA)
W 21–11 21–12
Barry &
Haliday (NZL)
L 13-21 15–21
Did Not Advance -

Cycling

Team Guernsey consists of 4 cyclists. [1]

Road

Men

Event Cyclist(s) Time Rank
40 km Time Trial Josh Gosselin 57:16.82 24
Tobyn Horton 58:03.74 27
James McLaughlin 54:55.17 17
Christopher Walker 59:05.13 32
167 km Road Race Josh Gosselin 59:05.13 46
Tobyn Horton 3:55:12 27
James McLaughlin 3:54:11 20

Women

Event Cyclist(s) Time Rank
29 km Time Trial Ann Bowditch 46:18.32 19
112 km Road Race Ann Bowditch 3:08:44 38

Lawn Bowls

Team Guernsey consists of 9 lawn bowls players. [1]

Donald Batiste, Lucy Beere, Garry Collins, Daniel De La Mare, Gwen De La Mare, Matthew Le Ber, Alison Merrien, Ian Merrien, Gary Pitschou.

Shooting

Team Guernsey consists of 2 shooters. [1]

Adam Jory, Peter Jory.

Squash

Team Guernsey consists of 5 squash players. [1] Henry Birch, Zephanie Curgenven, Natalie Dodd, Issey Norman-Ross, Chris Simpson.

Men's Singles
Player(s) Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Chris Simpson Taulo (MAW)
W 11-4 11-3 11-1
Knight (NZL)
W 11–8 11–4 12–14
11–3
Selby (ENG)
L 9–11 5-11 5-11
- - - -
Henry Birch Delierre (CAN)
L 4-11 9-11 7-11
Plate
Round of 32:

Mosope (BOT)
W W/O
Plate
Round of 16:

Small (SCO)
L 3-11 5–11 3–11
Consolation Plate
Quarter Final:

Kyme (BER)
L 5-11 7-11 4-11
- - -
Women's Singles
Player(s) Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Zephanie Curgenven BYE Duncalf (ENG)
L 4-11 3-11 1-11
Plate
Round of 16:

Alankamony (IND)
L 4–11 11–3 13-11
4-11 9-11
Consolation Plate
Quarter Final:

Madhani (KEN)
W 11–2 11–3 11–7
Consolation Plate
Semi Final:

Misra (IND)
W W/O
Consolation Plate
Final:

Reddy (IND)
L 5–11 5–11 11–5
11-6 6-11
2nd Consolation Plate
Natalie Dodd Edmison (CAN)
L5-11 1-11 5-11
Plate
Round of 16
:
Pittock (AUS)
L 3-11 3-11 1-11
Consolation Plate
Round of 16
:
Khalil (GUY)
W W/O
Consolation Plate
Quarter Final
:
Udangawe (SRI)
L 7-11 6–11 11–8
11-4 0-11
- - -
Issey Norman-Ross Sample (TRI)
W W/O
Arnold (MAS)
L 5-11 4-11 5-11
Plate
Round 1
:
Cornett (CAN)
L 10-12 5-11 3-11
Consolation Plate
Quarter Final
:
Reddy (IND)
L 7-11 10-12 9–11
- - -
Women's Doubles
Player(s) Pool Match 1 Pool Match 2 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Zephanie Curgenven &
Issey Norman-Ross
Hawkes &
King (NZL)
L 1-11 1-11
Aitken &
Gillen-Buchert (SCO)
L 4-11 1-11
- - - - -
Mixed Doubles
Player(s) Pool Match 1 Pool Match 2 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Zephanie Curgenven &
Henry Birch
Kippax
& Grant (ENG)
L 5-11 5-11
Guruge &
Samarasinghe (SRI)
W 11–3 11–9
Duncalf &
Willstrop (ENG)
L 4-11 2-11
- - - -

Table Tennis

Matthew Stubbington (Had the highest muscle mass of the whole Guernsey team), Coach: Lloyd Doyley (Guernsey) (Greenway School PE teacher).

Men's Singles
Player(s) Qualifying Qualifying Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Garry Dodd Mafabi (UGA)
W 9-11 11-9 14-12
11-2 11-2
Dibbs (JAM)
W 11-9 13-11 8-11
11-7 12-10
Yiangou (CYP)
L 5-11 5-11 5-11
9-11
- - - - - -
Olly Langlois Shing (VAN)
W 10-12 5-11 11-7
11-5 11-9 5-11
11-4
Farley (BAR)
W 11-6 11-9 11-6
11-6
Overmeyer
(RSA)
L 5–11 1-11 9-11
6-11
- - - - - -
Matt Stubbington Saeed (MDV)
L 9-11 11–3 11–8
6-11 3-11 12-14
Mao (MAS)
L 5-11 10-12 6-11
9-11
- - - - - - -
Women's Singles
Player(s) Qualifying Qualifying Qualifying Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Alice Loveridge Sahabandu (SRI)
W 11-6 11-9 11-8
9-11 11-7
Givan (NIR)
W 12-10 11-6 11-8
10-12 11-6
- Effiom (NGR)
L 11-8 11-8 13-15
11-5 8-11 10-12
6-11
- - - - - -
Kay Chivers Lukaaya (UGA)
L 14-12 11-9 8-11
11-5 9-11 7-11
7-11
Mohamed (MDV)
W 11-9 11-7 12-10
11-3
Chen Xi
(AUS)
L 8–11 5-11 3-11
4-11
- - - - - - -
Dawn Morgan Newaj (MRI)
W 11-5 7-11 10-12
11-4 11-9 11-5
Yang (NZL)
L 2-11 12-14 7-11
4-11
- - - - - - - -
Men's Doubles
Player(s) Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Garry Dodd &
Olly Langlois
Men's Doubles Swenhele &
Mtalaso (TAN)
W 11-6 11-6 11-3
Frank &
Henzell (AUS)
L 6-11 5-11 4-11
- - - - -
Women's Doubles
Player(s) Event Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Alice Loveridge &
Kay Chivers
Women's Doubles Owusu-Agyei &
Ketu (GHA)
L 7-11 11-8 4-11 8-11
- - - - -
Mixed Doubles
Player(s) Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Garry Dodd &
Alice Loveridge
Mixed Doubles Mtalaso &
Kikwa (TAN)
W 11-1 11-1 11-4
Yang &
Wang (SIN)
L 3-11 1-11 3-11
- - - - -
Matt Stubbington &
Kay Chivers
Ajetunmobi &
Atinuke (NGR)
L 5-11 11-13 7-11
- - - - - -
Olly Langlois &
Dawn Morgan
Pang &
Yu (SIN)
L 6-11 7-11 6-11
- - - - - -
Men's Team
Garry Dodd, Olly Langlois, Matthew Stubbington
Pool Game 1 Pool Game 2 Pool Game 3 Classification (13-28) Classification (13-20) Classification (13-16) Classification (13-14) Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opponents Singapore Maldives Sri Lanka Saint Lucia Malawi Uganda Mauritius 14th
Match 1 Dodd v
Gao
L 2-11 4-11 4-11
Dodd v
Zahir
W 11–0 11-4 11–6
Dodd v
Jayasingha
W 9-11 11–7 14–12
11-7
Langlois v
Wells
W 11-13 11-8 11-8
8-11 11-9
Dodd v
Somba
W 11-8 11-5 11-6
Dodd v
Mafabi W 11-9 11-9 11-3
Dodd v
Li Kim Wa W 11-8 11-5 12-10
Match 2 Langlois v
Ma
L 8-11 1–11 1-11
Langlois v
Saeed
W 16-18 11-4 4-11
11-2 11-8
Langlois v
Manamendra
L 3–11 20–22 11–3
10-12
Dodd v
Ferdinand
W 11-3 9-11 11-5
11-3
Langlois v
Massah
W 11-1 12-14 11-5
11-4
Langlois v
Nyaika
W 11-8 11-1 11-6
Langlois v
Taucoory
L 11-6 5-11 10-12
11-7 8-11
Match 3 Stubbington v
Yang
L 3-11 5–11 2–11
Stubbington v
Naseem
W 11–6 11-4 11–7
Stubbington v
Deshappriya
L 11–9 3-11 3–11
6–11
Stubbington v
Pierre
W 11-6 11-7 11-8
Stubbington v
Chaikah
W 11-4 11-9 11-6
Stubbington v
Kajubi
W 11-5 11-7 14-12
Stubbington v
Chan Yook Fo
L 5-11 6-11 10-12
Match 4 - - Dodd v
Manamendra
L 12–10 6-11 11–5
5-11 4-11
- - - Dodd v
Taucoory
W 4-11 10-12 11-6
14-12 11-9
Match 5 - - - - - - Langlois v
Li Kim Wa
L 5-11 9-11 15-17
Result L 0-3 W 3–0 L 1-3 W 3-0 W 3-0 W 3-0 L 2-3
Women's Team
Kay Chivers
Pool Game 1 Pool Game 2 Pool Game 3 Classification (9-16) Classification (9-12) Classification (11-12) Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opponents Singapore Tanzania Canada Maldives Wales Sri Lanka 12th
Match 1 Loveridge v
Sun
L 2-11 4-11 1-11
Loveridge v
Kikwa
W 11-9 11–4 11–6
Morgan v
Zhang
L 6-11 4-11 5-11
Loveridge v
Nimal
W 9-11 11-5 11-3
11-7
Morgan v
Carey
L 6-11 12-14 10-12
Morgan v
Manikku Badu L 5-11 7-11 3-11
Match 2 Morgan v
Li
L 5-11 4–11 3-11
Morgan v
Mohamed
W 11-5 10-12 11–7
11-6
Loveridge v
Yuen
W 11-7 11-6 5-11
11-8
Morgan v
Mohamed
L 10-12 11-4 9-11
6-11
Loveridge v
Phillips
W 12-10 11-9 11-7
Loveridge v
Gonapinuwala
W 8-11 11-6 11-7
12-10
Match 3 Chivers v
Yu
L 4-11 4–11 1–11
Chivers v
Mwaisyula
W 11–8 11-6 11-4
Chivers v
Luo
L 3-11 3-11 5-11
Chivers v
Ibrahim
W 11-6 11-4 11-6
Chivers v
Owen
L 3-11 2-11 1-11
Chivers v
Sahabandu
L 8-11 5-11 8-11
Match 4 - - Loveridge v
Zhang
L 4-11 11-13 3-11
Loveridge v
Mohamed
W 15-13 11-6 9-11
11-8
Loveridge v
Carey
L 10-12 11-7 8-11
11-3 11-13
Loveridge v
Manikku Badu
L 7-11 9-11 9-11
Match 5 - - - - - -
Result L 0-3 W 3–0 L 1-3 W 3-1 L 1-3 L 1-3

Tennis

Team Guernsey consists of 3 players. [1] Patrick Ogier, Dominic McLuskey, Heather Watson.

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Patrick Ogier Singles  Ebden (AUS)
L 3-6, 2–6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Heather Watson Singles  Lambert (BER)
W 6-0, 6-0
 Venkatesha (IND)
W 7-6 (8-6), 6-3
 Rodionova (AUS)
L 0-6, 2-6
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Heather Watson
Patrick Ogier
Doubles  Russell /
Rolle (BAH)
W 6-7, 6–4, 7-5
 Borwell /
Skupski (ENG)
L 0-6, 1-6
Did not advance

References

  1. ^ a b c d e f g h http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/front_page/8694832.stm

See also

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.